Kupujete si nový matrac? Hlavne nevyberajte podľa názorov svojich známych. Tvrdosť matraca označuje individuálny pocit, ktorý človek zažíva pri ležaní na posteli. Každému môže vyhovovať niečo iné. Napriek rôznym úrovniam tvrdosti musia všetky matrace spĺňať jednu podmienku: prispôsobiť sa tvaru tela tak, aby sa zachovala správna podpora chrbtice.

Hoci sa môže zdať, že mäkký matrac je pre vás ideálny, z dlhodobého hľadiska to nie je dobrý prístup k výberu matraca. Do úvahy musíte brať oveľa viac faktorov. V článku vám predstavíme, ako si správne vybrať úroveň tvrdosti matraca.

Okrem toho sa dozviete:

  • Aké je základné spektrum tvrdosti matracov?
  • Pre koho sú vhodné mäkké matrace?
  • Pre koho sú vhodné stredne tvrdé matrace?
  • Pre koho sú vhodné tvrdé matrace?
  • Čo sú špecializované matrace?
  • Ako zistiť, čo najlepšie vyhovuje mojim potrebám?

Základné spektrum tvrdosti matracov

Na Slovensku neexistuje oficiálna stupnica tvrdosti matracov. Každý výrobca si vytvára vlastnú škálu na označovanie tvrdosti matracov, ktoré sa líšia od použitých materiálov a konštrukcie matraca.

Tvrdosť matraca sa zvyčajne hodnotí na stupnici 1 - 5. Označuje sa písmenom H, čo vychádza z anglického prekladu „hardness“, teda tvrdosť. Čím vyššie je číslo za označením H, tým je matrac pocitovo tvrdší.

Základné označenie tvrdosti matracov:

  • H1 - Mäkké matrace
  • H2 - Mäkké až stredne tvrdé matrace
  • H3 - Stredne tvrdé matrace
  • H4 - Tvrdé matrace
  • H5 - Extra tvrdé matrace

Jednotlivé typy tvrdosti matracov si v článku bližšie špecifikujeme. Finálnemu výberu však predchádzajú aj iné faktory:

Telesná hmotnosť v kg

Ľuďom s vyššou telesnou hmotnosťou sa odporúča zvoliť tvrdé až extra tvrdé matrace. Táto úroveň tvrdosti im poskytne dostatočnú podporu chrbtice a zabráni prehnutiu matraca pod váhou tela. Muži majú väčšinou väčšiu hmotnosť ako ženy, preto by mali siahnuť po tvrdom matraci. Vo všeobecnosti sa uvádzajú tieto typy matracov z hľadiska telesnej hmotnosti:

  • H1 - Mäkké matrace - do 60 kg
  • H2 - Mäkké až stredne tvrdé matrace - 60 - 80 kg
  • H3 - Stredne tvrdé matrace - 80 - 100 kg
  • H4 - Tvrdé matrace - od 100 kg
  • H5 - Extra tvrdé matrace - 120 - 130 kg

Telesná výška v cm

Spánková poloha

Aj poloha, v ktorej počas noci spíte, ovplyvňuje výber matraca. Ak obľubujete spánok na boku, mäkké matrace poskytnú vašim ramenám a bokom lepšie tlmenie a zmiernia tlak na oporné body. Ľudia, ktorí spia na chrbte, uprednostňujú stredne tvrdé až tvrdé matrace. Tieto typy matracov pomáhajú udržať vašu chrbticu v správnej polohe. Pre spáčov na bruchu sú ideálne tvrdšie matrace, ktoré zabránia prehnutiu chrbtice a poskytnú potrebnú podporu pre trup.

Zdravotné potreby

Pre ľudí s bolesťou chrbta sa odporúčajú stredne tvrdé až tvrdé matrace, pretože poskytujú lepšiu podporu chrbtice a zároveň zmierňujú tlakové body. Ak vás trápia iné ortopedické problémy, taštičkové matrace sú ideálnou voľbou. Podstata systému taštičkových pružín totiž vychádza z princípu absolútneho prispôsobenia sa každej jednej pružiny v matraci tlaku vášho tela v konkrétnom bode.

Pocit komfortu

Niekto preferuje „spánok ako na obláčiku“, zatiaľ čo iní uprednostňujú pevnejší a stabilnejší povrch. Je dôležité vyskúšať rôzne úrovne tvrdosti a zistiť, čo je pre vás najpohodlnejšie.

Dvojité matrace pre partnerov

Ak zdieľate posteľ s partnerom, ktorý má odlišné preferencie, opäť vás milo prekvapia naše matrace s taštičkovými pružinami. Nakoľko sa taštičky pohybujú nezávisle od seba, počas spánku vás pohyby vášho partnera nebudú absolútne ovplyvňovať.

Pre koho sú vhodné mäkké matrace

Mäkké matrace sa vedia adekvátne prispôsobiť tvaru tela a uvoľňujú tlak na chrbticu. Ocenia ich hlavne milovníci spánku v polohe na boku, pretože matrac zmierňuje tlakové body, podporuje prirodzenú krivku chrbtice, rovnomerne rozkladá váhu tela a zlepšuje prietok krvi.

Mäkké matrace majú aj svoje nevýhody, ako je napríklad nedostatočná podpora chrbtice, rýchlejšie opotrebenie a tendencia udržiavať teplo. Medzi najväčšiu nevýhodu sa uvádza „pocit potápania“, ktorý označuje situáciu, keď sa pri ležaní akoby ponárate dovnútra matraca. To sa môže stať, keď si matrac nevyberáte podľa telesnej hmotnosti a výšky, ako sme uviedli vyššie.

Stredne tvrdé matrace: Zlatá stredná cesta komfortu

Bývate so svojim partnerom? Nevyhovujú vám mäkké ani tvrdé matrace? V tom prípade sa rozhliadnite po stredne tvrdých matracoch. Sú všestrannou voľbou pre väčšinu ľudí. Predstavujú ideálnu rovnováhu medzi komfortom a podporou tela. Bez ohľadu na to, či preferujete spánok na chrbte, bruchu alebo na boku, stredne tvrdé matrace sa dokážu ľahko prispôsobiť akejkoľvek polohe vášho tela. Sú obľúbenou voľbou aj pre manželské páry, pretože minimalizujú prenos pohybu. Nemusíte sa tak báť, že by vás večne pretáčajúci sa partner v noci zobudil.

Tvrdé matrace, solídna podpora pre zdravý spánok

Patríte medzi skupinu ľudí, ktorej sa najlepšie zaspáva na chrbte alebo na bruchu? Preferujete skôr pevný povrch pred rozprávkovým spánkom na obláčiku? Potom vám bude pravdepodobne tvrdý typ matraca vyhovovať najviac zo všetkých. Tvrdé matrace sa zo zdravotných dôvodov odporúčajú aj ľuďom s bolesťami chrbta. Vďaka robustnej podpore materiálov matrac poskytuje hĺbkovú podporu chrbtice. Ak kupujete matrac pre malé deti, tvrdšie matrace pomáhajú zlepšovať vývin chrbtice.

Proces prechodu z mäkkého na tvrdý matrac môže byť zložitý a telo potrebuje istý čas, aby si zvyklo na zmenu. Ak ste boli doteraz zvyknutí spať na boku, pri prechode na tvrdší matrac môžete pociťovať výrazné nepohodlie na ramenách a bokoch. V prípade, že po prvej noci na vašom novom matraci pociťujete určitý diskomfort, odporúčame vydržať. Aj pri prechode z iného typu matraca (napr. z penového na pružinový) môže vášmu telu trvať až 14 dní, kým si zvykne na nový “povrch”. V drvivej väčšine prípadov bolesti po pár nociach odoznejú a vám bude odmenou kvalitný a zdravý spánok.

Ako odhaliť svoju preferenciu

Koniec koncov, matrac je miesto, na ktorom začíname aj končíme každý deň. Výber optimálnej úrovne tvrdosti matraca ovplyvňuje náš spánkový režim a fungovanie počas dňa.

Najlepší spôsob, ako zistiť svoju preferenciu v tvrdosti matraca, je otestovať si ich osobne. Navštívte našu centrálnu predajňu v Lučenci alebo niektorý z našich showroomov v Malackách, Bratislave, Michalovciach a Poprade, a vyskúšajte si rôzne typy matracov z našej ponuky. Pri výbere vám poradia naši skúsení odborníci. Veríme, že spoločne nájdeme ten pravý matrac pre vás.